Gå till innehåll
Ljusnarsberg Logotyp

Aktiviteter - ESF projektet

På den här sidan samlar vi all information om aktiviteter som planeras och genomförs inom ramen för ESF-projektet "Nu fortsätter vi med barnen – Mötesarena".

Projektet syftar till att skapa trygga och inspirerande mötesplatser för barn i mellan 6–17 år. Genom olika aktiviteter, workshops, träffar och samarbeten med lokala aktörer vill vi främja inkludering, delaktighet och meningsfull fritid för barn i kommunen.

Så har ESF-projektet gjort skillnad – och nu väntar en spännande vår 2026!

Under hösten 2025 har ESF-projektet ”Nu fortsätter vi med barnen – mötesarenan” arbetat för att skapa trygga mötesplatser och meningsfulla aktiviteter för barn och unga i Ljusnarsbergs kommun. Målet är enkelt: att ge fler ungdomar en plats att trivas, utvecklas och känna gemenskap.

Hösten i korthet

  • 67 aktiviteter har genomförts – allt från höstlovets fullspäckade program med LAN, bondgårdsbesök och Haunted House till mysiga pysselstunder och läxläsning med fika.
  • Mysfrukostarna blev en succé! Under tio veckor fick elever i årskurs 7–9 en god start på veckan med frukost, gemenskap och information om kommande aktiviteter.
  • Kiltidsarenorna har öppnat dörrarna varje vardag efter skolan. Här har ungdomar kunnat hänga, spela spel, pyssla och prova på nya aktiviteter i en trygg miljö.
  • Familjeaktiviteter som pepparkakshusbygge, reflexjakt och pyssel vid julmarknaden har skapat fina stunder för både barn och föräldrar.

Totalt har 324 unika deltagare varit med under hösten – ett fantastiskt engagemang som visar att behovet är stort!

Jullovet bjöd på extra guldkorn

Under lovet erbjöds bland annat:

  • Julbord
  • Prova på modeltågsjärnväg
  • Familjedag på Bergslagsvallen
  • Pingistävling
  • Det populära besöket på Fallets hjärtan snöade in

Nu laddar vi för vårterminen!

  • Mysfrukosten är tillbaka – tio veckor från terminsstart och framåt.
  • Ny arena öppnar på fredagar: Laxbrogården blir en plats med fokus på kost och hälsa.
  • Just nu fylls sportlovet med aktiviteter för barn- och unga
  • Feriepraktik planeras tillsammans med kommunens övriga delar

Kommunen har nu kiltidsarenor varje vardag:

  • Måndagar: Folkets Hus, 15.00–18.00 (högstadie- och gymnasieelever)
  • Tisdagar: Församlingshemmet, 16.00–20.00 (årskurs 6–9)
  • Onsdagar: Folkets Hus, 15.00–18.00 (mellanstadiet och uppåt)
  • Torsdagar: Församlingshemmet, 16.00–20.00 (årskurs 6–9)
  • Fredagar: Laxbrogården, 15.00–18.00 (årskurs 6–gymnasiets år 2)

Vi ser fram emot en vår fylld av gemenskap, glädje och nya möjligheter för våra unga!

Logga med en blå flagga med gula stjärnor i ring, med texten Medfinansieras av Europeiska unionen på dess högra sida.

Kontakt

Anna Fornberg
Projektledare. Nu fortsätter vi med barnen - Mötesarenan
anna.fornberg@ljusnarsberg.se
0580-804 02

Sidinformation

Senast uppdaterad:
14 januari 2026