Gå till innehåll
Ljusnarsberg Logotyp

Ställberget 1:23 och 1:27

Köpet av fastigheterna Ställberget 1:23 och 1:27 i Ställberg har överklagats. Det innebär att kommunen just nu inte kan gå vidare med planerade åtgärder och inväntar beslut från både Vänersborgs tingsrätt och Lantmäteriet.

Kort lägesbild

Köpet av fastigheterna har överklagats och processen är pausad.

Kommunen inväntar beslut från både Vänersborgs tingsrätt och Lantmäteriet.

Nästa planerade datum för handläggning hos Lantmäteriet är 3 augusti 2026.

Bakgrund

Under flera år har kommunen samarbetat med bland annat Kronofogden, tillsynsmyndigheter, andra kommuner och konkursförvaltare för att hantera problem med förfallna hus och oseriösa fastighetsägare.

Detta arbete har lett till att kommunen fått möjlighet att köpa fastigheterna Ställberget 1:23 och 1:27.

Kostnad för kommunen

Fastigheterna har köpts till ett pris som motsvarar de administrativa kostnaderna hos Kronofogden och konkursförvaltaren. Det innebär 25 000 kronor per fastighet.

Planer framöver

När processen kan fortsätta planerar kommunen att:

  • städa upp på fastigheterna, till exempel röja sly och ta bort skräp
  • påbörja den administrativa processen för rivningsansökan
  • riva byggnaderna och återställa platsen

Långsiktigt mål

På längre sikt är målet att motverka oseriösa fastighetsägare, minska antalet förfallna hus och bidra till en trygg och trivsam miljö i kommunen.

Uppdateringar

Denna sida uppdateras löpande när ny information finns.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
20 april 2026