Ljusnarsbergs kommun
Ljusnarsbergs kommun

Förtroendevalda

Följande ledamöter i kommunstyrelsen är utsedda att representera respektive parti 2018-2022:

Ladda ned en komplett förteckning över förtroendevaldaPDF

Förtroendevalda Kommunfullmäktige

Ordinarie

Ersättare

Daniel Johansson (M)

Ingemar Kjellin (M)

Ulf Hildebrandt (M)

Peter Johansson (M)

Jörgen Hart (M)

Rolf Granberg (C)

Niklas Hermansson(C)

Janeric Björkman (C)

Hendrik Bijloo (L)

Kai Pakola (C)

Ewa-Leena Johansson (S)

Ralf Nielsen (L)

Ken Karlsson (S)

Åsa Rosenberg (L)

Ulla Kalander-Karlsson (S)

Torgny Björn (S)

Gert Stark (S)

Inger Willman (S)

Maud Tsupukka (S)

Filip Stark (S)

Antti Tsupukka (S)

Kitty Strandberg (S)

Mattias Svedberg (S)

Ulla Diedrichsen (V)

Sudaduang Svedberg (S)

Göran Eriksson (V)

Eva Renberg (V)

Linn Wennberg (MP)

Ronnie Edvardsson (MP)

Kevin Peart (MP)

Mats Larsson (SD)

Helena Heiser (SD)

Mathias Eriksson (SD)

Hans Karlsson (SD)

Fredrik Heiser (SD)

Thomas Berntsson (SD)

Niklas Bäcker (SD)


Åsa Wennberg (SD)


Thomas Totto Carlsson (SD)



Gruppledare

Daniel Johansson (M)
Niklas Hermansson (C)
Ken Karlsson (S)
Natalie Peart (MP)
Astrid Dahl (V)
Hendrik Bijloo (L)
Mathias Eriksson (SD)

Förtroendevalda Kommunstyrelsen

Ordinarie

Ersättare

Ewa-Leena Johansson (S), Ordförande

Lena Berslund (S)

Ulla Kalander-Karlsson (S), Vice ordförande

Antti Tsupukka (S)

Gert Stark (S)

Astrid Dahl (V)

Hendrik Bijloo (L)

Ralf Nielsen (L)

Ronnie Edvardsson (MP)

Therese Olsson (V)

Ulf Hildebrandt (M)

Tomas Carlsson (SD)

Niklas Hermansson (C)

Åsa Wennberg (SD)

Niklas Bäcker (SD)

Daniel Johansson (M)

Mats Larsson (SD)

Mattias Eriksson (SD)


Förtroendevalda Allmänna utskottet

Ordinarie

Ersättare

Ewa-Leena Johansson (S), Ordförande

Ulla Kalander-Karlsson (S)

Gert Stark (S), Vice ordförande

Antti Tsupukka (S)

Hendrik Bijloo (L)

Therese Olsson (V)

Niklas Hermansson (C)

Ulf Hildebrandt (M)

Thomas Carlsson (SD)

Mats Larsson (SD)


Förtroendevalda Bildnings- och sociala utskottet

Ordinarie

Ersättare

Ulla Kalander-Karlsson (S), Ordförande

Ewa-Leena Johansson (S)

Lena Berslund (S), Vice ordförande

Ralf Nielsen (L)

Astrid Dahl (V)

Therese Olsson (V)

Ulf Hildebrandt (M)

Niklas Bäcker (SD)

Åsa Wennberg (SD)

Mathias Eriksson (SD)


Revisorer



Annelie Brossberg


Monica Edlund Molander


Anna-Lena Danielsson


Maria Lönnberg, Ordförande


Lars-Åke Martinsson


Pirjo Nilsson, Vice ordförande



Samhällsbyggnadsnämnden Bergslagen

Ordinarie

Ersättare

Ken Karlsson (S), Vice ordförande

Antti Tsupukka (S)

Ulf Hilding (M)

Janeric Björkman (C)

Thomas Lönn (S), Hällefors kommun

Per Johansson (V), Hällefors kommun

Bengt-Olof Erichsson (M), Hällefors kommun

Roland Gustavsson (GL), Hällefors kommun

Sofie Semstrand, (C), Nora kommun

Greger Kammerland (S), Nora kommun

Anna Berggren (LPo), Nora kommun

Rutger Ahlbeck (NP), Nora kommun

Tommy Kragh (S) Ordf, Lindesbergs kommun

Bo Stenberg (S), Lindesbergs kommun

Inga Ängsteg (C), Lindesbergs kommun

Sofie Krantz (S), Lindesbergs kommun

Jan Hansson (M), Lindesbergs kommun

Kenneth Danielsson (M), Lindesbergs kommun


Valnämnd

Ordinarie

Ersättare

Ken Karlsson (S), Ordförande

Arne Eklund (S)

Mathias Eriksson (SD)

Antti Tsupukka (S)

Ulla Diedrichsen (V)

Hendrik Bijloo (L)

Ulf Hildebrandt (M)

Janeric Björkman (C)

Mattias Svedberg (S)

Hans Karlsson (SD)


Krisledningsnämnd

Ordinarie

Ersättare

Ewa-Leena Johansson (S), Ordförande

Antti Tsupukka (S)

Gert Stark (S), Vice ordförande

Ulla Kalander-Karlsson

Hendrik Bijloo (L)

Therese Olsson (V)

Niklas Hermansson (C)

Ulf Hildebrandt (M)

Tomas Carlsson (SD)

Mats Larsson (SD)


Bergslagens överförmyndarnämnd

Ordinarie

Ersättare

Gert Stark (S), Ordförande

Arne Eklund (S)

Gunilla Josefsson (V) Hällefors kommun

Vakant (S) Hällefors kommun

Mats Sundberg (S) Nora kommun

Klara Sandberg (LPo) Nora kommun

Maria Lagerman (S) Lindesbergs kommun

Lena Kallionpää (S) Lindesbergs kommun

Bertil Jansson (M) Lindesbergs kommun

Christian Nygren Kolvik (M) Lindesbergs kommun


Sydnärkes lönenämnd

Ordinarie

Ersättare

Ewa-Leena Johansson (S)

Ulla Kalander-Karlsson (S)


Nerikes Brandkår

Ordinarie

Ersättare

Gert Stark (S)

Ulf Hildebrandt (M)


Samhällbyggnadsförbundet Bergslagen

Ordinarie

Ersättare

Mattias Svedberg (S)

Ewa-Leena Johansson (S)

Niklas Hermansson (C)

Jörgen Hart (M)

Allan Myrtenkvist (S), Hällefors kommun

Vakant (S), Hällefors kommun

Olle Samuelsson (C), Hällefors kommun

Robert Örtlund (M), Hällefors kommun

Hans Knutsson (S), Nora kommun

John Sundell (KD), Nora kommun

Jan Rylander (NP), Nora kommun

Andreas Vidlund (SD), Nora kommun

Anders Ceder (S), Lindesbergs kommun

Stefan Eriksson (S), Lindesbergs kommun

Jonas Kleber (C), Lindesbergs kommun

Lennart Olsson (S), Lindesbergs kommun

Sven-Erik Larsson (M), Lindesbergs kommun

Kent Hiding (KD), Lindesbergs kommun


Gemensam nämnd för företagshälsovård samt tolk- och översättarsevice

Ordinarie

Ersättare

Ewa-Leena Johansson (S)

Ulla Kalander-Karlsson (S)


Styrelse i Stiftelsen Stora Gården 2019-2020

Ordinarie

Ersättare

Ewa-Leena Johansson (S)

Ulla Kalander-Karlsson (S)

Gert Stark (S)

Antti Tsupukka (S)

Hendrik Bijloo (L)

Therese Olsson (V)

Tomas Carlsson (SD)


Niklas Hermansson (C)



Styrelsen i Stiftelsen Gillersklacks Fritidsanläggning

Ordinarie

Ersättare

Ewa-Leena Johansson (S), Ordförande

Jon Brossberg (S)

Maud Tsupukka (S), Vice Ordförande

Arne Eklund (S)

Veronica Andersson (S)

Antti Tsupukka (S)


Nämndemän till Örebro Tingsrätt 2016-2019



Astrid Dahl (V)

Ulla Kalander-Karlsson (S)


Gode män för fastighetsförrättning enligt Fastighetsbildningslagen

Sakkunniga tätortsfrågor

Sakkunniga landsbygdsfrågor

Ewa-Leena Johansson (S)

Jon Brossberg (S)

Jon Brossberg (S)

Veronica Andersson (S)

Veronica Andersson (S)

Ewa-Leena Johansson (S)

Antti Tsupukka (S)

Antti Tsupukka (S)

Henk Bijloo (L)

Henk Bijloo (L)

Janeric Björkman (C)

Mathias Eriksson (SD)

Mathias Eriksson (SD)

Janeric Björkman (C)


Rådet för funktionsnedsatta och pensionärer

Ordinarie

Ersättare

Ulla Kalander-Karlsson (S)

Veronica Andersson (S)

Lena Berglund (S)

Gert Stark (S)

Astrid Dahl (V)

Ulf Hildebrandt (M)

 


Ledamöter i Regionala samverkansrådet

Ledamöter


Ewa-Leena Johansson (S)

Ulla Kalander-Karlsson (S)


Ledamot och ersättare i samverkansråd för kultur

Ledamot

Ersättare

Hendrik Bijloo (L)

Ulla Kalander-Karlsson (S)


Ledamot och ersättare i samverkansråd för folkhälsa

Ledamot

Ersättare

Ronnie Edvardsson (MP)

Ulla Kalander-Karlsson (S)


Ledamot och ersättare i samverkansråd för social välfärd och vård

Ledamot

Ersättare

Ulla Kalander-Karlsson (S)

Therese Olsson (V)


Ledamot och ersättare i samverkansråd för skola, utbildning och kompetenshöjning

Ledamot

Ersättare

Ulla Kalander-Karlsson (S)

Astrid Dahl (V)


Ledamot och ersättare i Ljusnarsbergs kommunbygderåd

Ordinarie

Ersättare

Ewa-Leena Johansson (S)

Niklas Hermansson (C)


Ledamot och ersättare i Regionala miljö- och naturvårdsrådet

Ordinarie

Ersättare

Ronnie Edvardsson (MP)

Ewa-Leena Johansson (S)


Ledamot och ersättare i Samordningsförbundet i norra Örebro län

Ordinarie

Ersättare

Ulla Kalander-Karlsson (S)

Lena Berglund (S)


Ledamot och ersättare i Partnerskap Bergslagen

Ordinarie

Ersättare

Hendrik Bijloo (L)

Ewa-Leena Johansson (S)


Ledamot och ersättare i Bergslagsdiagonalen

Ordinarie

Ersättare

Ewa-Leena Johansson (S)

Hendrik Bijloo (L)


Ledamot och ersättare i Intresseföreningen Bergslagen

Ordinarie

Ersättare

Ewa-Leena Johansson (S)

Hendrik Bijloo (L)

 

Ledamot och ersättare i Arbågaåns vattenförbund

Ordinarie

Ersättare

Antti Tsupukka (S)

Ronnie Edvardsson (MP)


Representant i Djäkens samfällighet



Ewa-Leena Johansson (S)



Stämoombud och ersättare i Tursam i Bergslagen ekonomisk förening

Ombud

Ersättare

Mathias Eriksson (SD)

Ulf Hildebrandt (M)

 

Stämoombud och ersättare i Hopajola

Ombud

Ersättare

Ken Karlsson (S)

Mathias Eriksson (SD)


Representanter i Partnerskap för sociala innovationer

Ordinarie


Bo Wallströmer


Kent Liljendahl


Text

Representanter i Region Örebro läns demokratinätverk

Ordinarie


Antti Tsupukka (S)


Anders Andersson


 

Representanter i Arbetsmarknadsrådet

Ordinarie


Ewa-Leena Johansson (S)

 

Ulf Hildebrandt (M)


 

Representant och ersättare i samhällsråd T

Representant

Ersättare

Ulla Kalander-Karlsson (S)

Lena Berglund (S)

Senast uppdaterad 2019-01-31

Kanslichef, Beredskapssamordnare
Anders Andersson
anders.andersson@ljusnarsberg.se

0580 - 805 01

Fel på sidan?

Anmäl fel på sidan här

Skriv ut sidan

Ljusnarsbergs kommun

Ljusnarsbergs kommun
Gruvstugutorget 714 80 Kopparberg

Fax: 0580-71830

E-post: kommun@ljusnarsberg.se

Öppettider reception

(Telefon: 0580-805 10)

Måndag-fredag

Kl. 08.00-16.00
(lunchstängt mellan kl. 12.00-13-00)

Öppettider Polisen

Tisdagar kl. 09.00-15.00

Öppettider växel

(Telefon: 0580-805 00)

Måndag-torsdag
Kl. 08.00-16.30,
Fredag
08.00-16.00
Lunchstängt
12.00-13.00
Klämdag
10.00-12.00
Dag före helgdag
8.00-12.00